Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


 

Nasze projekty uczą nas zachowań w różnych sytuacjach, 
rozwijają nasze pasje i zdolności
 
 

Dwudniowa wycieczka do Warszawy zapowiadała się ciekawie, jednak prognoza pogody, jaką  usłyszeliśmy w dziennikach telewizyjnych miała pokrzyżować nasze plany.

 

7 czerwca, wcześnie rano wyruszyliśmy w stronę stolicy. Dotarliśmy o czasie, aby rozpocząć warsztaty w Centrum Edukacji Obywatelskiej na temat metod aktywizacji samorządów uczniowskich. Sześciogodzinne warsztaty,  pomimo długiej podróży,  nikogo nie zmęczyły, a nawet uaktywniły niektórych trzecioklasistów. Po warsztatach czekała nas jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie przejażdżka metrem i zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Następnego dnia  byliśmy w  Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy wziąć udział w wielu ciekawych eksperymentach. Później spacerowaliśmy po Starówce Warszawskiej i wielu innych ciekawych miejscach. Tak dotarliśmy na Plac Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza byliśmy świadkami zmiany warty. Chwila relaksu przy fontannie w Parku Saskim dała nam siły na powrót do domu.

 

Trwająca dwa dni eskapada dostarczyła  niecodziennych wrażeń. Intensywnie spędzone dni w stolicy pozostaną w pamięci na długo…    

 

   

Wycieczka do Warszawy odbyła się w ramach Akademii Młodego  Obywatela - projektu realizowanego przy wsparciu Szwajcarii  w ramach szwajcarskiego programu współpracy  z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

 

 

 

"Akademia Młodego Obywatela" to innowacyjny projekt edukacyjny powstały dzięki dofinansowaniu w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Grantu Blokowego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Od 1 listopada Stowarzyszenie „Inicjatywa” w partnerstwie ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach ruszył projekt „Akademia Młodego Obywatela”  (dzieci w wieku 10- 13 lat). W ramach działań projektowych przeprowadzimy cykl spotkań obywatelskich. W grudniu odbyły się warsztaty kształtowania umiejętności społecznych, a od stycznia będą odbywały się warsztaty dziennikarskie i spotkania Dziecięcego Klubu Dyskusyjnego, na które zaprosimy ekspertów z różnych dziedzin ( Zakres tematyczny zajęć obejmuje zagadnienia m.in. demokracji, obywatelstwa, Unii Europejskiej, globalizacji, sztuki i światowych cywilizacji, formy wsparcia jednej z organizacji pożytku publicznego, wolontariat, ngo, prawa dziecka- obywatela, rola samorządu uczniowskiego). Podczas zajęć warsztatowych odbędzie się gra terenowa „Śladami małego obywatela” czyli przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami na temat problemów, miejsc i postaci znanych, miejsc symbolicznych, miejsc niebezpiecznych, wycieczka do redakcji Dziennika Zachodniego w Sosnowcu i dwudniowe warsztaty w Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, zwiedzanie Centrum Kopernika oraz plener fotograficzny pt. „Świerklany z bliska”. Podczas działań Akademii Młodego Obywatela zostaną przygotowane 2 numery gazety obywatelskiej dla mieszkańców Świerklan. Projekt zostanie zakończony w czerwcu 2013r.