Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W dniach poprzedzających „Światowy Dzień Bez Tytoniu” podczas lekcji wychowawczych zostały przeprowadzone zajęcia, na których uczniowie zostali poinformowani o szkodliwości palenia tytoniu i ćwiczyli postawę asertywności wobec namawiania do korzystania z używek. Ponadto wychowawcy wraz z pedagogiem informując o konsekwencjach wynikających z biernego palenia kształtowali u uczniów postawę dbania owłasne zdrowie poprzez uczenie umiejętności wyrażania komunikatu - „nie pal przy mnie, proszę”.

Efektem końcowym zajęć stały się wykonane przez uczniów plakaty adresowane dla rodziców, uczniów i pracowników szkoły o tematyce: szkodliwość palenia dla palaczy, negatywny wpływ tytoniu na płód w przypadku palących kobiet ciężarnych, szkodliwy wpływ dymu tytoniowego na biernych palaczy, a także plakaty zachęcające do rzucenia palenia. Jedna z klas na podstawie informacji nabytych podczas zajęć napisała wiersz, który został wywieszony na gazetce Samorządu Uczniowskiego i umieszczony na stronie Internetowej szkoły, a przewodnicząca szkoły wraz z koleżanką przygotowały ulotkę.

Wyżej wymienione plakaty zawierające informacje dot. szkodliwości palenia tytoniu zostały umieszczone na gazetkach w klasach, na korytarzach oraz na drzwiach wejściowych szkoły. Z plakatami rodzice mieli możliwość zapoznania się podczas Festynu Rodzinnego dnia 03.06.2013 r. zorganizowanego na terenie szkoły.

Do działań profilaktycznych przyłączył się również opiekun świetlicy, który podczas zajęć świetlicowych promował postawę NIE DLA TYTONIU, informował o negatywnych skutkach płynących z palenia tytoniu dla palaczy i otoczenia.

Nasze prace

ZŁE OBLICZE PAPIEROSA

Palenie papierosów szkodzi Twojemu życiu,

więc nie rób tego nawet w ukryciu!

Gdy widzisz jak pali jakaś osoba,

wyrzuć jej tego papierosa z dzioba!

Rak płuc, wypadanie włosów…

to objawy palenia papierosów.

Gdy palisz, tytoń niszczy Twoje serce

i umierać będziesz w męce…

Twoja skóra się zestarzeje

i chęć do życia Ci zmaleje! L

Nie pal w obecności dzieci,

lepiej wyrzuć to świństwo do śmieci!

Kobieta w ciąży nie może palić,

jeśli chce dziecko swoje ocalić!

Gdy palisz zabijasz sam siebie,

więc nie pal! Proszę ja Ciebie!

Gdy palisz, szkodzisz całej planecie,

a przez to gorzej na świecie!

Jeśli tytoń palisz, to choroby masz

i szpital często odwiedzasz L

Jak zapalimy zdrowie tracimy

Nie pal! Tak świat zmienimy!

Nie można palić – dobrze o tym wiesz!

Drugiego życia Przyjacielu już nie dostaniesz…

Adrian Legut, Jeremi Adamaszek, Dawid Ciesielski, Filip Woźnica,

Światowy Dzień Bez Tytoniu 31.05.2013 r.