Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 Galeria

 Bardzo pracowity i owocny rok chóru Gaudeo Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Świerklanach.

Chórzyści Gaudeo z pewnością zasłużyli na wakacyjny wypoczynek. Koncerty, warsztaty, konkursy i imprezy kulturalne, a także udział w sesji nagraniowej, wypełniły po brzegi kalendarz chóru.

 „Zagrajmy w muzykę” to płyta z nagraniem pięknej suity Jana Krutula pod tym samym tytułem. „Podróże”, „Bańki mydlane”, Bębenek” to tylko kilka tytułów piosenek pochodzących z płyty, której nagrania dokonano w Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, z udziałem Orkiestry NFM oraz wybranych chórów, biorących udział w ogólnopolskim projekcie Akademia Chóralna Śpiewająca Polska.

Wśród wykonawców znalazł się świerklański chór Gaudeo.

Premiera płyty odbyła się w Filharmonii Łódzkiej w Mikołaja. Można ją nabywać w sklepach EMPiK, jak również w dystrybucji cyfrowej w całym świecie.

Chór Gaudeo już po raz piąty bierze udział w projekcie Akademia Chóralna Śpiewająca Polska. Projekt stwarza m.in. możliwości koncertowania na różnych scenach w naszym kraju.

Wspomniana Filharmonia Wrocławska czy nowoczesna sala koncertowa Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Piękna sala koncertowa Narodowej Orkiestry Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, gdzie chór wziął udział w koncercie „Narodowe Śpiewanie
w Katowicach”. Sala koncertowa Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Tu przy akompaniamencie Orkiestry Filharmonii Łódzkiej pod dyr. J.Krutula, a także dyrektora NFM Pana Andrzeja Kosendiaka, kilka wybranych chórów Akademii Chóralnej wykonało piosenki dziecięce Witolda Lutosławskiego, piosenki z filmu Akademia Pana Kleksa i z płyty „Zagrajmy w muzykę”oraz piosenki patriotyczne z udziałem orkiestry szkoły muzycznej
z Rudy Śląskiej pod dyr. Krzysztofa Dudzika.

Chór chętnie bierze udział w różnorakich wydarzeniach; listopadowe obchody Dni Cecyliańskich, styczniowe kolędowanie w kościele św. Anny czy czerwcowy festyn parafialny „Fala Radości”. Majowy Festiwal „Noc Chórów” w Rudzie Śląskiej, „Noc świętojańska” w świerklańskim GOKiRze.

Chór w ciągu roku dwukrotnie wystąpił podczas wernisaży malarskich w Galerii Twórców Śląskich „Jan” w Jankowicach.

Brał również udział w licznych konkursach muzycznych:

w Regionalnym Konkursie Piosenki „Śpiewać każdy może”w Knurowie zdobył III miejsce
w swojej kategorii wiekowej, w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Profesora Józefa Świdra w Cieszynie zdobył Brązowy Dyplom, w Starochorzowskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek- III miejsce i zaproszenie do koncertu laureatów.

 W Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym pod patronatem Starosty Rybnickiego zdobył najwyższą NAGRODĘ STAROSTY RYBNICKIEGO oraz zaproszenie do udziału
w koncercie laureatów.

Wziął udział w festiwalu „Silesia  Cantat” w Głubczycach, zdobywając nagrodę  „Głubczyckiego Aniołka” za bardzo dobrą prezentację artystyczną oraz NAGRODĘ SPECJALNĄ „Głubczycki Anioł” za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki.

W Konkursie Chórów projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska w Głogówku zdobył  ZŁOTE PASMO.

W Finale XXVI Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie” w Koszęcinie otrzymał II miejsce w kategorii zespołu muzyczne i chóry. W nagrodę weźmie udział w programie telewizji TVS.

Chór Gaudeo lubi również wyjazdy warsztatowe. W bieżącym roku dwukrotnie uczestniczył w wyjazdowych warsztatach chóralnych w Wiśle oraz w Prudniku oraz stacjonarnie w czasie Nocki Chóralnej w Świerklanach.

Chętni chórzyści wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Mój szkolny kolega z misji”.
W kategorii muzycznej zadaniem było ułożenie i nagranie piosenki. I tu nie obyło się bez nagród. W kategorii klas I-III- II miejsce, w kat. IV- VI –I miejsce, w kat. VII- VIII – I miejsce.

Nagrody zostały wręczone w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie.

Do współpracy artystycznej chór zaprosił również instrumentalistów; Emilkę Ciupek, świetną oboistkę oraz skrzypaczki Judytę Wita i Amelkę Szulik.

                                                                                 Maria Skrobol, dyrygent i opiekun Gaudeo

Radość nie do opisania! :)
Pierwsza płyta Akademii Chóralnej już za miesiąc trafia do sprzedaży - jeszcze cieplutka od nagraniowych emocji z czerwca

"Zagrajmy w muzykę" - suita na chór dziecięcy
Jan Krutul - muzyka/dyrygent
Maciek Papierski - teksty piosenek

Na płycie śpiewają wspaniałe chóry:
Chór "Animato" w SP im. JPII w Łazach
Olivia Kaczyńska – kierownictwo artystyczne
- Chór Feliksinki Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach
Beata Ordyniec – kierownictwo artystyczne
- Chór Bel Canto Szkół Gminy Wijewo przy Branżowej Szkole I stopnia im Powstańców Wielkopolskich w Brennie
Alina Nowak – kierownictwo artystyczne
Chór Gaudeo Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Szkole Podstawowej nr 1 i 2 w Świerklanach
Maria Skrobol – kierownictwo artystyczne
- Chór Dziecięcy Gaudium Cantates Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Lubiczu
Ariel Radominski i Aleksandra Sidor – kierownictwo artystyczne
Agnieszka Franków-Żelazny – opieka artystyczna, 

z którymi zagrała niezastąpiona NFM Orkiestra Leopoldinum 

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. Prof. Józefa Świdra w Cieszynie

 

24 listopada b.r. chór Gaudeo Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej wziął udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Prof. Józefa Świdra w Cieszynie, zdobywając BRĄZOWY DYPLOM.

W konkursie wzięło udział dwadzieścia chórów różnych kategorii: dziecięcych, młodzieżowych, akademickich i dorosłych.
Międzynarodowe jury zwróciło uwagę na bardzo wysoki poziom festiwalu..
 
Narodowe Śpiewanie w Katowicach
 
25 listopada 2018 w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się koncert p.n. Narodowe Śpiewanie w Katowicach z udziałem chórów Regionu Śląskiego Projektu Akademia Chóralna- Śpiewająca Polska, w którym bierze udział również chór Gaudeo.
 
Koryfeusz Muzyki 2018
Akademia Chóralna otrzymała nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018 w kategorii Wydarzenie Roku, za koncerty w sezonie artystycznym 217/2O18.
Akademia Chóralna to ogólnopolski projekt pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym biorą udział chóry z całej Polski, a od 2015 roku również nasz chór GAUDEO.
Nominacja do nagrody to ogromne wyróżnienie, a dla chóru GAUDEO szczególna radość, ponieważ był uczestnikiem koncertu "Moniuszko śpiewany inaczej"" w NFM we Wrocławiu w 2017 r., a także "Zagrajmy w muzykę" w Filharmonii Wrocławskiej w 2018 r. 
6 grudnia b.r. w ramach A.CH. weźmie udział w koncercie Narodowe Śpiewanie w Filharmonii Łódzkiej, a wcześniej 25 listopada w NOSPR w Katowicach.