Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

KLUB MŁODEGO MELOMANA

Młoda Filharmonia – to comiesięczne koncerty symfoniczne, kameralne i chóralne. Koncerty prowadzi doświadczona prelegentka, interesująco komentująca prezentowaną muzykę i przedstawiająca jej twórców. Programy i obszerne komentarze słowne metodycznie prezentują rozmaite aspekty muzycznego skarbca.

Miłośnicy muzyki symfonicznej dzięki cyklowi „Młoda Filharmonia” mają możliwość uczestniczenia w koncertach Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.

„Muzyka łagodzi obyczaje”

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły mieli okazję aż 6 razy uczestniczyć w koncertach szkolnych z cyklu „Młoda Filharmonia”.

 A oto tytuły koncertów:

październik:

Moniuszko i Szymanowski: mistrzowie czerpią z folkloru

listopad

Kim jest dyrygent

grudzień

Kontrasty: Od kontrabasu do łabędzia

luty

Gospel: muzyka z dobrą nowiną

marzec

Wrażenia muzyką malowane

maj

Muzyka świata filmu

Cykliczne wyjazdy młodzieży na koncerty symfoniczne do filharmonii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wśród Młodych Melomanów są uczniowie, którzy nie opuścili ani jednego koncertu:

Kilka razy miałam okazję odwiedzić filharmonię w Chorzowie. Grała dla nas orkiestra symfoniczna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Wysłuchałam między innymi utworów operowych jak ,,Halka'' czy ,,Straszny Dwór ''ale była także muzyka z filmów : ,,Harry Potter '' i ,,Piraci z Karaibów ''.

 Wszyscy słuchali z zaciekawieniem i obserwowali, co dzieje się na scenie. Wszystko bardzo mi się podobało, a szczególnie perfekcyjność, brak pomyłek i starannie wykonanie utworów. Zachwyciło mnie też zachowanie dyrygenta, który po wejściu na scenę, najpierw podał rękę pierwszemu skrzypkowi, o czym wcześniej nie wiedziałam.

       Moim zdaniem każdy koncert to osobna historia. Trzeba zrozumieć muzykę, która jest wykonywana. Mnie osobiście podobało się wszystko i mam nadzieję ,że rozszerzę swoją wiedzę muzyczną, poznam więcej gatunków muzyki i że w  kolejnych klasach dalej będę jeździła na koncerty do filharmonii. Cieszę się, że pani stworzyła nam szanse, abyśmy mogli posłuchać takiej muzyki i  że mogliśmy w taki sposób  spędzić czas.

Martyna kl. Va

Będąc wiele razy w filharmonii, koncert z dnia 9.05.2013 r. był dla mnie, jako słuchacza ogromnym przeżyciem. Muzyka, którą usłyszeliśmy była przepiękna szczególnie, że była związana z akcją filmu „Hary Potter” i „Piraci z Karaibów”. Dla mnie „Piraci z Karaibów” to przepiękny film, który oglądałam wiele razy i dlatego bardziej podobała mi się muzyka z tego filmu. Gdy tylko orkiestra zaczęła grać, poczułam dreszcze. Zrobiło mi się bardzo miło. Skrzypce grały tak przepięknie, że melodia grała mi w uszach jeszcze dwa dni.

 I muzycy, i dyrygent podchodzą z szczególnym szacunkiem do muzyki. Ubrani w wizytowe stroje, skupieni nad tym co robią, tworzą wielką sztukę.

 Chciałabym też się znaleźć na scenie i tak przepięknie grać.

Cieszę się, że mogłam pojechać do filharmonii i posłuchać tak pięknej muzyki.

                                                                       JULIA  KL. V a