Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Ludwik Holesz urodził się 11 sierpnia 1921 roku w Szerokiej. Po ukończeniu siedmioklasowej szkoły podstawowej jako najstarszy z rodzeństwa, po śmierci matki, pomagał ojcu prowadzić dom i zajmować się gospodarką. ludwikJuż wtedy ujawniła się jego wrażliwość artystyczna i zainteresowanie sztuką. Przez całe życie z rozrzewnieniem wspominał krajobraz Ptasiej Dolinki , w której pasł krowy i rzezał kozikiem w drewnie. 
W latach okupacji został wywieziony na roboty do Niemiec. Wrócił w 1945 roku. Ożenił się i osiadł w Świerklanach. W trudnych warunkach zaczął budować dom. Wszystkie prace murarskie, ciesielskie, malarskie i stolarskie wykonywał samodzielnie. Budowa zajęła mu 10 lat. 
Pracował jako górnik dołowy w kopalni Moszczenica . Praca ta stała się niespodziewaną inspiracją artystyczną. Natknął się pod ziemią na odciśnięte w węglu ślady pradawnych roślin. W oparciu o te znalezisko Ludwik Holesz zaczął tworzyć pierwsze obrazy. Były one czarno-białe, malowane sadzą zmieszaną z pokostem na starych prześcieradłach. Pędzle wykonywał sam z końskiego włosia. 
W 1963 roku po raz pierwszy zakupił farby: czarną, białą, zieloną, fioletową i cytrynową oraz dwa pędzle. Od tego czasu malował kolorowe obrazy. Miał już spory dorobek malarski i doczekał się pierwszej wystawy swoich prac. Było to w 1963 roku. Obrazy artysty zostały wystawione w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Ludwik Holesz odniósł swój pierwszy sukces, który zapoczątkował stale rosnące zainteresowanie jego twórczością.

Zorganizowano około 70 wystaw dzieł Ludwika Holesza. Jego obrazy znane są w blisko 30 krajach w Europie i Ameryce. Znajdują się w zbiorach wielu muzeów krajowych i zagranicznych, między innymi w Paryżu, Londynie, Berlinie, Moskwie, Wiedniu, Oslo, Mediolanie, Warszawie, Krakowie. 
W 1979 roku Ludwik Holesz przeszedł na emeryturę. Cały wolny czas poświęcił malowaniu. Realizował także kolejne marzenie urządził galerię Całe życie pragnąłem, żeby z mego domu zrobić galerię. 
Po roku intensywnej pracy wreszcie 4 grudnia1984 roku nastąpiło otwarcie Galerii Sztuki Rodziny Holeszów. Jedno pomieszczenie galerii zaaranżował malarz na wyrobisko górnicze i udekorował rzeźbami. W jednej sali wystawione są dzieła Ludwika Holesza, w drugiej córki Weroniki, a w trzeciej haftowane obrazy żony Agnieszki. 
Galerię odwiedzają miłośnicy sztuki z kraju i z zagranicy. Byli wśród nich Niemcy, Francuzi, Kubańczycy, minister z Haiti, włoska reporterka, był sam Szymon Kobyliński i Agnieszka Osiecka.

 

ZOBACZ WYBRANE PRACE NASZEGO PATRONA I JEGO ŻONY 

Haftem malowane prace pani Agnieszki Holesz
Kiedy węgiel był zielony - prace pana Ludwika Holesza