Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne „Wędrownicy”

opiekun:

Agnieszka Bryja

 

Trochę historii

W naszej szkole ekologia i turystyka od samego początku stanowiły ważny element edukacyjny i wychowawczy. Odnaleźliśmy kroniki koła pochodzące z lat 70 tych ubiegłego stulecia. Turystyka odgrywa ogromną rolę wychowawczą-kształtuje pozytywne cechy charakteru, wyrabia nawyk racjonalnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu, rozwija indywidualne zamiłowania. Zapewnia aktywny wypoczynek, zbliża człowieka do naturalnych warunków przyrody.

W ciągu ostatnich lat prowadziliśmy wiele działań np.

-organizowaliśmy rajdy górskie dla uczniów naszej szkoły

-zdobywaliśmy Górskie Odznaki Turystyczne

-uczestniczyliśmy w marszach na orientację

-przystąpiliśmy od Ogólnopolskiego Projektu „Bocian”

-zajmowaliśmy  się sprawą szkodliwości azbestu w naszej okolicy

-braliśmy udział w konkursach ekologicznych

-uczestniczyliśmy w programie „Posadź swoje drzewko”

„Gdzie nas nogi poniosły” czyli  gdzie wędrowaliśmy w ubiegłych latach

2003 rok- Klimczok

2004 rok- Magurka i Czupel

2004 rok- Stożek i Czantoria

2004 rok- Tułów

2005 rok- Barania Góra

2005 rok- Szyndzielnia- Klimczok- Błatnia

2005 rok- Błatnia

2005 rok- Czantoria- Soszów- Stożek

2006 rok- Przełęcz Salmopol- Przełęcz Karkoszczonka- Chata Wuja Toma

2006 rok- Przełęcz Kubalonka- Stecówka-schronisko Przysłop p/Baranią Górą

2007 rok- Kozia Góra

2007 rok- Skrzyczne

2008 rok -Hala Boracza

2008 rok- Wielka Rycerzowa

2009 rok- Stożek- Soszów

2010 rok- Przełęcz Przegibek- Magurka Wilkowicka

2010 rok- Hala Rysianka

2011 rok-Równica

2011 rok -Błatnia

2012 rok- Stożek

2012 rok- Stecówka

2012 rok- Wielka Rycerzowa

2013 rok- Magurka Wilkowicka i Czupel

2013 rok - Szyndzielnia, Klimczok

2014 rok - Skrzyczne

2014 rok - Klimczok Błatnia

2015 rok - Stożek

 


 

 

Zdjęcia z naszego wędrowania

Zdjęcia c.d

 

 

 

Zanim wyruszysz w góry pamiętaj -czyli „Dekalog turysty”


I

Zanim wyruszysz w góry zastanów się, czy posiadasz dostateczne doświadczenie. Przed wyjściem poddaj ocenie stan zdrowia i siły, swoje i towarzyszy, a w szczególności dzieci.

II

Przygotuj wcześniej dokładny plan wycieczki, najlepiej udają się improwizacje... dobrze przygotowane.Poczytaj przewodniki, mapy, skorzystaj z usług informacji turystycznej, wskazówek przewodników górskich, gospodarzy schronisk, miejscowej ludności.

III

W górach szybko i często zmieniają się warunki atmosferyczne, niezbędna jest odzież chroniąca przed złą pogodą i zimnem oraz mocne, wysokie buty na profilowanej podeszwie.

IV

Wychodząc na wycieczkę pozostaw w domu, w schronisku czy u znajomych wiadomość o celu i trasie wycieczki oraz godzinie powrotu. W ten prosty sposób zapewnisz sobie szybką pomoc w razie wypadku.

V

Szybkość poruszania się dostosuj do możliwości najmniej sprawnego uczestnika wycieczki. „Pożeranie kilometrów” prowadzi niechybnie do wyczerpania, a poza tym ogranicza możliwość podziwiania uroków górskiego krajobrazu.

VI

Uważaj na każdy krok – upadki zdarzają się także w łatwym terenie. Szczególniej zwłaszcza ostrożności wymagają trudniejsze partie trasy: strome, mokre i zaśnieżone stoki, płaty starego śniegu. Nie zbaczaj ze znakowanego szlaku – jest on zwykle poprowadzony optymalnie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i wysiłku na pokonanie trasy.

VII

Nie strącaj kamieni, gdyż narażasz innych turystów na poważne niebezpieczeństwo. Miejsce zagrożone przez spadające kamienie przechodź szybko i uważnie.

VIII

Decyzja zawrócenia z drogi to nie hańba, lecz głos rozsądku. Nie wstydź się zawrócenia, gdy załamie się pogoda, nadejdzie mgła lub trasa okaże się zbyt trudna.

IX

Szanuj przyrodę, nie hałasuj, jest to niebezpieczne. Dbaj o czystość i porządek w górach. Usuwając śmieci dajesz dowód swej kultury.

X

Jeżeli mimo ostrożności zdarzy się wypadek – przede wszystkim zachowaj spokój. Poszkodowanego ułóż w bezpiecznej pozycji, w widocznym miejscu i pod opieką. Przyjętymi w górach sygnałami wezwij na pomoc GOPR.

Komisja Turystyki Górskiej
Zarządu Głównego PTTK

 


Zdobywamy Odznaki Górskie.

-regulamin oraz ilość punktów do zdobycia znajdziesz na stronie  http://www.cotg.pttk.pl/got